Zaklada za lokalni razvoj i solidarnost “Volim Križevce proizašla je iz Građanske inicijative “Volim Križevce” koja je početkom 2017. godine okupila građanke i građane Križevaca i okolice sa željom za zajedničkim pronalaskom rješenja za boljitak i razvoj grada. Facebook stranicu inicijative tada je u prvih 24 sata od pokretanja podržalo više od tisuću Križevčanki i Križevčana!
Proces osnivanja Zaklade je pokrenut Ugovorom o osnivanju Zaklade zaključenim 17. prosinca 2017. godine. Zakladnici su 25 osoba, od toga 22 fizičke osobe i 3 pravne osobe, od čega jedna udruga i dva poslovna subjekta. Građanska inicijativa je konačno formalizirana 2019. godine osnivanjem Zaklade, sa svrhom razvoja filantropije i drugih oblika društvene potpore za promociju solidarnosti i zaštite ljudskih prava, kao i za podršku lokalnom razvoju te promociju društvenog poduzetništva.
Zašto lokalni razvoj i solidarnost
Lokalni razvoj znači razvoj lokalnih zajednica kroz podršku inicijativama građana i njihovim formalnim oblicima udruživanja, aktivnostima pojedinih fizičkih i pravnih osoba te aktivnoj uključenosti građana u rješavanje problema njihovih zajednica.
Društveno poduzetništvo znači poduzetništvo vođeno podjednako društvenim kao i komercijalnim ciljevima, a upravljano zajednički na demokratskim načelima, koje svojim djelovanjem nadopunjuje usluge od javnog interesa, doprinosi uravnoteženom korištenju i raspodjeli raspoloživih resursa u korist lokalne zajednice te potiče društvenu koheziju i pridonosi rastu i razvoju društvenog kapitala.
U tu svrhu, Zaklada prikuplja novac i druge oblike materijalne i nematerijalne potpore za aktivnosti lokalnog razvoja te promocije solidarnosti i društvenog poduzetništva; dodjeljuje financijska sredstva i druge oblike materijalne i nematerijalne potpore akterima lokalnog razvoja, solidarnosti i društvenog poduzetništva, putem transparentnih mehanizama; provodi javne akcije i edukacije te organizirati radionice, konferencije i skupove; organizira dobrotvorne priredbe i večere, aukcije, kulturne i sportske manifestacije; izdaje tiskane i elektroničke publikacije te audiovizualna djela; razvija suradničke odnose u zemlji i inozemstvu.
Zašto djelovati
Podrškom radu Zaklade za lokalni razvoj i solidarnost “Volim Križevce”, prve zaklade u Križevcima u suvremeno doba, olakšava se financiranje i doniranje različitih projekata u gradu i okolici, od stipendiranja učenika i studenata preko rada socijalne samoposluge do potpore društvenim poduzećima i njihovim projektima te sličnim socijalnim inicijativama i društvenim inovacijama za dobrobit lokalne zajednice.
O filantropskoj tradiciji i ostavštini na ovim prostorima svjedoče i zapisi o djelovanju Ivana Zakmardija Dijankovečkoga (oko 1600.–1667.), jednog od utjecajnih povijesnih ličnosti grada, koji je ostavio snažan politički i kulturni pečat na prostoru današnje sjeverozapadne Hrvatske. Premda je u historiografiji najčešće spominjan kao protonotar, važna su i njegova dobročinstva, kojima je potpomogao razvoj školstva, odgojno-obrazovnih institucija i kulture.
Naime, Zakmardi je u Križevce doveo pavline s kojima je osnovao školu. U Varaždinu je pak surađivao s isusovcima s kojima je osnovao sjemenište, konvikt i zakladu. U Zagrebu je podigao žrtvenik u crkvi sv. Marka koji je kasnije preseljen u Križevce. Uz to, u Zagrebu je za potrebe gradske škole sagradio dvokatnicu na Gradecu, kao i, a u sklopu današnje Zvjezdarnice, zgradu spremišta za hranu. Naposljetku, u nastojanju da im pomogne u djelovanju, križevačkim pavlinima i varaždinskim te zagrebačkim isusovcima darovao je i brojne posjede te novac. Pavlinima je pomogao i u Olimju, zahvaljujući čemu je u tom gradu osnovan pavlinski samostan. Svojim dobročinstvima Zakmardi se, dakle, iskazao kao pobornik razvoja odgoja, obrazovanja i kulture.
Izvor: Ostojčić, N. (2019). Križevački gospodin priatel y Patron Ivan Zakmardi: filantropska ostavština na području sjeverozapadne Hrvatske . Cris, XXI (1), 97-104.